Türkiye`de yeni nesil cazın en heyecan verici müzisyenlerinden biri olan saksofoncu Anıl Şallıel, henüz yolun başında olmasına rağmen çalışmalarıyla uzun zamandır takip edilen, çalışkan ve işini tutkuyla yapan bir müzisyen. Popüler müzik sektörünün en aranan müzisyelerinden biri olmasına rağmen, gönlündeki müziği hiç ihmal etmeyen ve sürekli üreten Şallıel henüz 26 yaşında ama 3 tane projesi aktif olarak yürüyen,  5 albümlü bir müzisyen.

1993 doğumlu Anıl Şallıel, müzikal yolculuğuna 8 yaşında babası saksofoncu Mümin Şallıel`in teşvikiyle başladı, kuzeni orkestra şefi Orhan Şallıel. Profesyonel kariyerine 14 yaşında başlayan Şallıel, 15 yaşındayken Dave Weckl’ın da yer aldığı Orhan Osman projesi Turkophony ile sahnedeydi.

2010 senesinde London College of Music sınavının Türkiye ayağına girip derece ile mezun olan Şallıel, bir yandan bir yandan eşlik müzisyeni olarak çalışmaya devam etti.

2012 ve 2013 yıllarında funk`a olan tutkusunun peşine düşüp kurduğu What da Funk Project’le; içlerinde Kelli Sae, Omar Lye Fook gibi uluslararası üne sahip şarkıcıların da yer aldığı popüler isimlerle konserler veren Şallıel, 30 Nisan 2013`de de Dünya Caz Günü özel etkinliklerinden biri olan Nicola Conte konserinde konuk müzisyen olarak yer aldı. Şallıel`in eşlik ettiği uluslararası isimler arasında Natalie Cole ve Dee Dee Bridgewater da var.

Takip eden yıllarda Anıl enerjisini What da Funk`a verdi ve her birine farklı şarkıcı ve müzisyenleri davet ettiği konserler ile projeyi, eğlence ve müzikaliteyi bir arada sunan bir marka haline getirdi.

2016`da, kendisi gibi çok yetenekli bir saksofoncu olan kardeşi Batu Şallıel`le projeleri Şallıel Bros`a, Önder Focan`ın da katılmasıyla Funkbook doğdu. Aynı yıl projenin adını taşıyan ve Önder Focan`ın bestelerini funk olarak yorumladıkları ilk albümleri çıktı.

2017`de What da Funk`ın, popüler müziğin bildik parçalarını funk düzenlemeleriyle yorumladığı ilk albümü, `WDF1`; Harun Kolçak, Buray, Bedük, Ferman Akgül, Can Gox ve Gülçin Ergül`ün de aralarında olduğu şarkıcıların katılımıyla yayınlandı.

2018`de hem Şallıel Bros`un `Famire` ismindeki ilk solo albümü hem de Önder Focan`ın funk düzenlemeleriyle Türk müziklerini yorumladıkları `Funkbook A La Turc` albümü yayınlandı.

Anıl Şallıel`in besteci yönünü de sergilediği ilk solo albümü `166 Days`, 8 Kasım 2019`da, Lin Records etiketiyle dijital olarak yayınlandı. Piyano ve tuşlu çalgılarda Tolga Erzurumlu, bas gitarda Cahit Kutrafalı ve davulda Ekin Cengizkan`ın Anıl Şallıel`e eşlik ettiği albümde; müzisyen `abi`leri ve arkadaşları onu yine yalnız bırakmıyor ve Hüsnü Şenlendirici, Önder Focan, Deniz Taşar, Cenk Erdoğan, Mustafa İpekçioğlu, Memduh Akatay, Batu Şallıel, Hasan Gözetlik ve Furkan Bilgi konuk olarak yer alıyor.
Kendi üretimleri dışında; Istanbul Superband ve CRR Big Band`in de üyesi olan Anıl Şallıel`in çalışmadığı, ortak projede yer almadığı caz müzisyeni yok gibi; Tuluğ Tırpan, Aşkın Arsunan, Cenk Erdoğan, Hüsnü Şenlendirici, Bilal Karaman, Şenova Ülker, Volkan Öktem bunlardan sadece birkaçı. Şallıel; Londra Caz Festivali, Baku Caz  Festivali, İstanbul Caz Festivali, Akbank Caz Festivali, Zorlu PSM Caz Festivali, Kazakistan Almaty Caz Festivali, Ankara Caz Festivali, Bursa Nilüfer Caz Festivali, Kıbrıs Mağosa Caz Festivali,  Bozcaada Caz Festivali gibi bir çok uluslararası  festivalde, kendi grubu ve çeşitli sanatçılarla yer aldı.

800`e yakın albüm, film müziği ve jingle`a nefesini veren müzisyenin  popüler müzik piyasasındaki konser ve albüm eşlikleri ise saymakla bitmez. Volkan Konak, Sezen Aksu, Kenan Doğulu, Ajda Pekkan, Göksel, Funda Arar, Sıla, Yalın, Atiye, Teoman, Manga, Cahit Berkay,  Mehmet Erdem, Işın Karaca, Gökhan Türkmen, Buray, Ceylan Ertem, Bedük, İlyas Yalçıntaş, Berkay, Ziynet Sali, Mahmut Orhan, Serkan Çağrı  bunlardan birkaç tanesi.